İSTANBUL
19 Mayıs Mah. Veteriner Hilmi Sok.
Hilmi Palas Apt. No:4 K:1 D:4 34363 - Şişli
Tel: (212) 252 74 25
Faks: (212) 252 74 28
E-posta: [email protected]

Haritada göster

100 Sinema Klişesi

Şenay Aydemir

“Kötü kalpli sarışın” bir klişedir. Aklımıza hemen Neriman Köksal gelir. Peki ama hangi filmde? Ya da “Kırmızı kablo mu, mavi kablo mu?” Evet, bu klişeyi de bir sürü filmde gördük. Hangilerindeydi? Yönetmenlerin, oyuncuların, seyircilerin ve eleştirmenlerin klişeleri neler? 100 Sinema Klişesi kitabı, yerli yabancı birçok filmde hafızalara kazınan sinema tarihinin klişelerini bir araya getirdi.

Sen 25. Yüzyılda Yaşıyorsun

Nur Özkan

Enis Ayar, Türkiye’nin önemli bölgesel meşhurlarından. Ordu-İstanbul hattında ve yollarda geçen hayatı boyunca hem hayatın tadını çıkarmaya özen göstermiş bir ehlikeyif, hem de kendisine sunulan hayata rıza göstermeyen, hep daha fazlasını isteyen bir devrimci.
Sürükleyici bir roman tadında bir hayat. Yine Ordulu gazeteci Nur Özkan’ın kaleminden. Ordu, İstanbul, rakı, Vosvos, yollar, Yason Kilisesi, Ayışığı, Kurul Kalesi, Karadeniz sahil yolu mücadelesi… Ve elbette: Bu Dünya’yı hainlere bırakmayacağız!

100 Şarkıda Memleket Tarihi

Murat Meriç

Memlekette ve dünyada olan biten üzerine yazılmış şarkılar arasından Murat Meriç’in seçtikleri. Kronolojik bir sırada ilerliyor, konu öbeklerine ayrılarak, dönemlere bakıyor. Memleketin şarkılarla ilerleyen tarihi kimi zaman şaşırtıcı, kimi zaman üzücü. Çoğu yüzünüzde bir tebessüm yaratacak cinsten. Albüm sayısı 100’le sınırlansa da, “fazladan” altı belgesel plak da var.

Çocuklu Hayatın İlkeleri

Demet Ilıkkan

Sevgili anne-babalar, sevgili büyükler, bu kitap sizler için yazıldı. Çocuğunuz büyürken, gelişirken sizin etkiniz, katkınız, desteğiniz eşsizdir. Bunu bilesiniz diye yazıldı. Bebeğiniz bir erişkine doğru ilerlerken, etrafını, kendini keşfederken, oynarken, eğlenirken, öğrenirken, tanırken, yer içerken, uyurken, koşarken, düşer, kalkarken, dertlenirken, neşelenirken size ne kadar çok ihtiyaç duyduğunu vurgulamak için yazıldı.

Dünyada Konumlanmış Olmaya Dair 100 Çizgi

Turgut Yüksel

Turgut Yüksel “dünyada konumlanmış olmak” haline bakıyor. Aile, devlet, ilişki, ev, güvenlik, çatışma, din, savaş, iletişim, iktidar, eğitim bu kitapta çizgisi bulan, tasvir edilenler arasında. İnsan varoluşunu sürekli biçimlendiren değerler süreç içinde aldıkları son haliyle yeniden gözden geçiriliyor.

Rakı Ajandası 2022

Onbinlerce müdavimi olan ajandanız bu yıl farklı. Çünkü alışılmadık şeyler oluyor dünyada. Nâzım’ın dediği gibi “Çok alametler belirdi!”

Orman yangınları, sel baskınları, tayfunlar, kuruyan göller, eriyen buzullar… Neler oluyor? Biz bu gidişi değiştirebilir miyiz? Ne yapabiliriz? İşte bu konular, bu yıl Rakı Ajandası’nın tam merkezinde. Hem rakamlara dayanan bilgiler hem kendi alabileceğimiz önlemler var.

Endüstriyel et üretiminin zararlarına dikkat çekmek için pazartesi günlerini “etsiz pazartesi” ilan ettik ve size ilham verecek etsiz menüler oluşturduk.

Elbette rakı da var. Yüzlerce yıllık kültürün kilometre taşlarını görsellerle anlattık. Ayrıca her ay başında özellikle sosyal medya kullananları memnun edecek yarışmalar var.

Rakı Ajandası 2024

Bir klasik haline gelen canımız Rakı Ajandası bu yıl da şahane. Bu yılın konsepti Cumhuriyet’in 100. yılı şerefine “Cumhuriyet’in Yeni Yüzyılı”. Anason İşleri ekibi olarak çok çalıştık. Çok emek verdik. İçerikler de tasarım da çok meşakkatliydi. Ajandamız bu sene bilgili, eğlenceli ve gerçek anlamıyla rengârenk. Önceki Klasik Rakı Ajanda’larından farklı.

Bu yıl ajandamızda Cumhuriyet’in geçtiğimiz yüzyılına ait edebiyat, sanat, müzik, rakı ve içki kültüründen gazete kupürleri ve anekdotlar var. Rakı kokteylleri ve meze tarifleri var. “Rakıdan kokteyl olur mu?” demeyin, biz denedik harika oluyor. Ayrıca Feridun Nâdir ajandamız için 120 şarkılık bir “Çilingir Playlist” oluşturdu. Arabesk, pop, caz, alaturka türünden ve birçok dilden şarkılar var.

Değerli katkılarıyla Prof. Dr. Arif Verimli, Buket Uzuner, Melis Alphan, Mine Söğüt, Mustafa Avkıran ve Şenay Gürler de ajandamızda. Cumhuriyet tarihi ile ilgili sorular sorduk, onlar da teveccüh gösterip yanıtladılar.

Rakı Ajandası 2023

Kendi geleneğini yaratan Rakı Ajandası yepyeni içeriğiyle yine karşınızda.

Bu yıl konumuz üzüm. Çünkü rakı demek üzüm demek aynı zamanda; üzüm olmazsa rakı olmaz.

Üzümün anavatanı olan bu topraklarda binlerce yılda oluşmuş çok büyük bir kültür birikimi var. Bağcılık bilgisi, tarihi, mitolojisi, gastronomisi, edebiyatı, folklorüyle çok zengin bir içerik derledik sizin için. Ayrıca QR kodla hemen dinleyebileceğiniz üzümlü şarkılar ekledik.

Değerli katkılarıyla Ahmet Ümit, Akif Kurtuluş, Haydar Ergülen, Mahir Ünsal Eriş, Mehmet Teoman, Muammer Ketencoğlu, Şengül Hablemitoğlu, Taner Öngür, Tilbe Saran, Türkan Elçi, Vedat Ozan, Yekta Kopan da ajandamızda.

Rakı Ajanda’sında elbette rakı başrolde. Yine ilginç, gülümseten konular bulacaksınız rakı hakkında. Bilgi de çok, eğlence de.

Yine alıntılar yapacaksınız, paylaşacaksınız, elinizden bırakamayacaksınız.

Rakı Ajandası 2021

Rakı Ajandası artık bir gelenek oldu. 365 gün okundu, yazıldı, uğruna sergiler açıldı.

Anason İşleri’nden çıkan Rakı Ajandası bir klasik. Her yıl yenilenen içeriğiyle, hem koleksiyonerlerin hem ajanda kullanmayı sevenlerin gözdesi Rakı Ajandası’nda rakı kültürüne dair ne ararsanız var: Neşet Ertaş da, Jimmy Page de; Özdemir Asaf da, Bukowski de. Afife Jale de, Nilüfer de. Ayın Latincesi, ayın balığı, bahçecilik bilgileri, etimoloji… Notlarınızı alırken bilgi veren, merak uyandıran, gülümseten alıntıların arasından geçeceksiniz.

Rakılı Ajanda 2021

Rakılı Ajanda 2021 genç yaşayan, kendini genç hisseden, ajandanın sayfalarında renk, müzik, neşe görmek isteyenler için. Bant Mag ekibinin hazırladığı ajandada müzik başrolde. İçindeki şarkıları dinlemek isteyenlerin arka sayfadaki karekodu okutması yeterli. İlginç bilgiler, faydalı hatırlatmalar, genç portreler, sıradışı tarifler, çizgili hikâyeler de bonusu. Anason İşleri’nden

Rakılı Ajanda 2022

Rakılı Ajanda 2022 bu yıl yine BantMag ekibi tarafından yapıldı. Cıvıl cıvıl, genç, gökkuşağı gibi. Bu yıl ekip daha geniş. İçerik de öyle. Müzik, dans, sinema, seyahat, röportajlar, çizimler, karikatürler… Sohbet kesilirse kitap, film ve dizi önerileri yardıma geliyor.

Şehir ve mekan tanıtımları, bitki yetiştirme taktikleri, farklı meze tarifleri, tarihten ilginç olaylar kolaj halinde. Özene bezene bir araya getirilmiş detaylardan oluşan anı defterleri gibi…

Karekodu okutarak hemen dinleyebileceğiniz “Şarkılarla Rakılandık” adlı müzik listeleri de farklı. Aklınıza klasik meyhane şarkıları gelmesin, bu listeler bambaşka.

Rakı Ansiklopedisi 3.Baskı

Rakı kültürünü bütün yönleriyle kapsayan sistematik bir başvuru kaynağı olarak Rakı Ansiklopedisi alanında bir ilk. Her sayfasına anason kokusu sinmiş bu ansiklopedi rakı kültürünün temel kavramlarını 500 yılı aşkın bir zaman diliminde inceliyor. Tarih, edebiyat, mizah, sanat, müzik, sinema, folklor, kent kültürü, eğlence kültürü gibi alanlardan derlenen maddeler, rakı jargonundan seçilmiş 600’ü aşkın sözlük maddesiyle ve konuyla ilgili toplumsal ve kültürel incelemelerle harmanlanıyor. Bu anlamda Rakı Ansiklopedisi’ni, “rakı” temasına odaklanan bir “popüler kültür tarihi ansiklopedisi” olarak değerlendirmek de mümkün.

Yedi kişilik danışma kurulunun değerli katkılarıyla, 55 yazarın kaleme aldığı 1755 maddelik Rakı Ansiklopedisi, kütüphanelerden çıkıp rakı sofralarına ve bu sofraların vazgeçilmezi olan muhabbete konu olmayı bekliyor.

Meyhane İhtisas Kitabı (Karton kapak)

A’dan Z’ye meyhane: Nedir, nasıl çalışır?

Çok rakı kitabı var, doğru; ansiklopedisi var, gastronomisi var, meze tarifi, var da var. Ama meyhanenin okulu olmadığından hiç ders kitabı da olmamış. İşte bu kitap, o kitap. Hem meyhaneyi ve rakıyı anlamak isteyenlere, hem de bir gün bir meyhane açma hayali olanlara yazdık bu kitabı.”
– Ayça Budak

“Sadece meyhane açmaya niyetlenen değil, halihazırda işleten, sektörde çalışan binlerce insanı, müdavimi, bütün meyhane dostlarını hedefledik. Bu kadar da değil. Meyhane ve rakı kültürüyle, kültür sosyolojisiyle ilgili herkesi de hedefledik. Hayatında meyhane kapısı açmamış birçok entelektüelin de bu büyülü organizmayı merak ettiğini biliyoruz.”
– Metin Solmaz

53 yazar, 54 konu başlığı, bir kısmı ilk defa görülecek 250 fotoğraf, 160 çizim ve doğrudan ilgili adrese gitmenizi sağlayacak karekodlar…

Tarihinden mimarisine, içkilerinden mutfağına, işletmeciliğinden müziğine meyhane ile ilgili her konuyu bulabileceğiniz kapsamlı bir rehber, bir başvuru kaynağı…

Çizgili Rakı Ansiklopedisi [Remix]

Erdir Zat liderliğinde hazırlanan efsane Rakı Ansiklopedi’miz (2010) çıkalı tam 13 sene olmuş. Maşallah diyoruz. Yayıncılık tarihine geçmemizi sağlayan bu nefis eser için kıymetli yazarlarımız ve editörlerimiz başta olmak üzere tüm ekibe bu vesileyle bir kez daha şükranlarımızı sunalım.

Bu eser ise, işte o dev ansiklopediden doğdu. Sevgili Arel Siviş ansiklopedideki tüm maddeleri defalarca okudu, seçti, sildi, tekrar seçti. Ve en sonunda kıymetli kalemiyle çizdi.

John Berger, “bir şeyi gördükten hemen sonra, aynı zamanda kendimizi görülebileceğini de fark ederiz” der. Görmek, bu anlamda okumaktan bambaşka hisleri ortaya çıkaran bir eylemdir.

İlkini çok sevmiştiniz. Dileriz başka duyuları harekete geçirme derdine düşen bu versiyonundan da aynı keyfi alırsınız.

Rakı 101

“Mini Mini Dizimiz”in ilk kitabı Blöfçünün Rakı Rehberi’ydi. Bu ikinci kitapta Mesut Ergün rakı ile ilgili ne var ne yok toparladı, tasnif etti ve konsantre hale getirdi. Kolay okunur ve titiz hazırlanmış nefis bir hazır bilgi kitabı çıktı ortaya.

Bir konuyu sıkmadan ama hakkını vererek yazmak sadece emek ve bilgi değil zanaat de gerektirir. Mesut Ergün bu ince çizginin hakkını fazlasıyla verdi bizce.

Bu kitap sizi rakı konusunda uzman yapmaz ama epey bilgi sahibi yapar. Bir başlangıç kitabı ya da iyi vakit geçirme kaynağı olarak görebilirsiniz. Eşe dosta çilingir sofrasında mütevazı ama şaşırtıcı bilgiler verip karizmanıza artı puan yazabilirsiniz. 

Rakılı Ajanda 2023

Bant Mag. ekibinin hazırladığı Rakılı Ajanda bu yıl hayal kurmanın gücüne odaklanıyor.

Harun Tekin, Mabel Matiz, Öykü Karayel, Tülin Özen, Ahsen Eroğlu, Ekim Acun (Şokopop), Gülinler gibi sanatçılar, müzisyenler, oyuncularla hayalleri üzerine yapılan röportajlara yer veriliyor. Ayrıca dünya mutfaklarından mezeler, alıntılar, film, kitap, gezi önerileri var. 12 illüstratörün çizimleriyle oluşturulan ajandanın görsel dünyası yaratılmak istenen çeşitliliği yansıtıyor.

48 konuktan kendilerine hayal kurduran üç müzik önerisi alınmış ve bunlar aylık playlistlerde toplanmış. Ajanda bazen geçmişe götüren, çoğunlukla da yeni keşiflere kapı aralayan müziklerle dolu bir yıl vadediyor.

Anason kokusu da eksik değil; ellerde rakı kadehleri, dillerde rakılı şarkılar var. Rakılı Ajanda 2023 bir gençlik dergisi gibi. Elinizden bırakamayacaksınız.

Blöfçünün Rakı Rehberi

Rakı konusunda yazılmış en eğlenceli, en ters köşe, en sivri kitap. Feridun Nâdir ahkâm kesenlere blöfle cevap vermenin yollarını gösteriyor.

“Aslolan rakıdır. Diğer içkiler rakının kıymetini bilelim diye yaratılmıştır. Kıymetini bilelim. Meydanı ahkâm kesenlere bırakmayalım.

Bu minik kitap üzerinden iki işe yaramak üzere yola çıktım.

Birincisi rakı konusundaki çokbilmişliğe karşı. Bu çokbilmişler blöfçüdür. Blöfçüler bir de özgüvenliyse tedirgin edici olabilir. Bunlara zahmetsiz mukabele etmek isteyenlere argümanlar, cümleler hazırladım. Söylediklerim kanun değildir. Fikirdir. Beğenen beğendiğini kullanır. Beğenmeyen kitabın sayfalarından çekirdek külahı filan yapar.

İkinci olarak rakı konusuna bir ucundan başlamak isteyenlere kılavuz olayım istedim. Çünkü bazı konularda hazır bilgi güzeldir. Zaten blöf yapana blöfle cevap verilir. Blöfçünün hakkından en iyi başka bir blöfçü gelir.

Rakı Ajandası 2018

500 yılın ajandası!

Rakı Ajandası artık bir gelenek oldu. 365 gün okundu, yazıldı, uğruna sergiler açıldı.

Rakı Ajandası için gazete arşivleri, dergileri tarandı. Televizyonlar, şarkılar, kitaplara başvuruldu.

Fragmanlardan yüzlerce binlerce kitabın, söyleşinin izi sürüldü. İçine müzik, edebiyat, sinema, tiyatro, bilim, popüler kültür eklendi. 500 yıllık kadim bir kültür, rakı kültürünü yeni bir yıla serpiştirildi.

Bu sene Rakı Ajandası’nı Arif Takvimi ve kitaplarıyla tanınan yazar ve araştırmacı Tolga Arvas yönetiminde bir ekip büyük bir keyif ve titizlikle hazırladı.

Umarız yine yıl boyu elinizden düşmez.
Muhabbetiniz bol olsun, şerefe!

Mehmet Teoman Nehir Söyleşi

Metin Solmaz

İçinden Nükhet Duru, Candan Erçetin, Ayşegül Aldinç, Neco, Neslihan Yargıcı, Timur Selçuk, Tanju Okan, Vedat Sakman, Zuhal Olcay, Seyyal Taner, Duygu Asena, Yıldırım Türker, Sezen Aksu, Tiraje Başaran, Doğan Canku, Ali Poyrazoğlu, Çetin Altan hattâ Vehbi Koç geçen bir çeşit canlı Türkiye eğlence tarihi. Metin Solmaz’ın Mehmet Teoman’la gerçekleştirdiği nehir söyleşi, Türkiye’de pop müziğinin tarihini de anlatıyor. İçinde aşklar, hayatlar, hesaplaşmalar olan bir eser. Alt başlığı, içindekiler hakkında fikir veriyor: “Anılar saçılmış odaya, her yere”. 2021’de Anason İşleri’nden çıktı.

Uyku Kitabı

Eren Kaya

Eren Kaya, kendi oluşturduğu web topluluğu Beşer Yapım Bakım Onarım’daki yüzlerce anne ile birlikte zenginleştirdiği tecrübelerini, okudukları ve araştırdıkları ile birleştirip bu kitabı hazırladı. Bilim insanlarının görüşleri, annelerin deneyimleri, dünyada eğilimler ve detaylı öneriler bu kitapta.

Aşktan ve Devrimden Konuşuyorduk – Oya Baydar ile Nehir Söyleşi

Ebru Çapa

Türkiye siyasal tarihinin önemli tanıklarından Oya Baydar, 77 yıllık muhasebesini Ebru Çapa’ya anlatıyor. Kitap aynı zamanda Türkiye’de devrim umudunun yeşerdiği 1960’lara da, umutların askeri güçle bastırıldığı 1980’lere de yakından tanıklık etmiş bir yazarın hikayesi:

“Yetmiş yedi yaşındayım; sadece Türkiye’de değil dünyada da aydınlık bir gelecek umudunun yeşerdiği dönemi yaşadım, sonra umutlarımızın çöküşüne tanık oldum ve bugünlere geldik. Bu sürecin hem tanığı, hem sanığı, hem kurbanı olan bir kadının hikâyesi olarak okunursa ilgi çekici olabilir belki.”

Hayat Dudaklarda Mey

Murat Meriç

Çilingir sofrasına oturmuşken, “Ne dinlesem?” sorusunu ortadan kaldıracak bir kitap Hayat Dudaklarda Mey. Murat Meriç’in seçtiği 213 şarkıyı, kimi zaman keyifli kimi zaman hüzünlü hikâyeleriyle bir araya getirdiği kitapta şarkılara, Ali Çetinkaya, Arel Siviş, Başak Karafaki, Ceren Oykut, Deniz Altaş, Elif Selçuk, Gaye Su Akyol, Lamia Karaali, Mehmet İlhan, Memed Erdener, Nurcan Baş, Ömer Menteş, Turgut Yüksel’in illüstrasyonları eşlik ediyor. Zeki Müren’den Erkin Koray’a, Alpay’dan Hakkı Bulut’a, Selahattin Pınar’dan Duman’a çeşit çeşit sanatkâr. 2019 yılında Anason İşleri’nden çıktı.

Kadehlerdeki Dudak İzleri

Şengün Kılıç Hristidis

Gazeteci yazar Şengün Kılıç Hristidis tarafından hazırlanan kitap, arşiv belgelerinden canlı tanıklara uzanan kapsayıcı bir araştırma. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e, oradan günümüze kadın-içki ilişkisinin izlerini sürüyor. Yazılarıyla ve röportajlarıyla çok sayıda kişinin katkısı var kitaba; haliyle çoğu da kadın: Mutlu Tönbekici, Meri Sevilya, Aybala Yentürk, Sula Bozis, Sumru Toydemir, Efi Kanner, Canan Balkan, Pakize Türkoğlu, Aslı Davaz, Harun Kolçak, Aydın Engin, Ilgın Su, Berrin Tablacıoğlu, Feraye Işıl, Naim Dilmener, Melis Sökmen, Ebru Çapa, Sevda Ferdağ, Elif Key, Racia Adar, Neslihan Kayserilioğlu, Nisan Akman, Şafak Gürgen, Gülten Şen, Ece Aksoy, Deniz Türkali, Güzin Değişmez, Fügen Basmacı, Nilay Lale Yılmaz, Didem Yerdelen, Çağla Öztek, Banu Tuna, Demet Özlen, Filiz Çay, Saadet Kıcır, Burcu Barakacı ve Esin Gedik. 2021 yılında Anason İşleri’nden çıktı.

Türkiye’ye Ait 100 Büyük Yanılgı

Metin Solmaz

Düşünsenize; belediyeler toplu taşımadan, yani bizlerin sırtından para kazanıyor, üst geçit yapıyor, yani sadece karşıdan karşıya geçme eylemi için tırmanış yaptırıyor: Bunlar apaçık halka hakaretken, halka hizmet diye pazarlıyor. Pek çok insan da bunu yutuyor. Sadece üşütmek diye bir hastalık var sanılarak çocuklar, büyükler kapalı alanlara kapatılıyor. Hayat her gün bu tip hurafelerin de yardımıyla, biraz daha sokaktan parktan AVM’ye, yani sahiciden plastiğe doğru kayıyor.

“Alttan soğuk almak” endişesiyle oturulamayan taşların çimenlerin, “cereyan yapar” endişesiyle açılmayan camların, matematik cehaletini korumak için “Einstein da matematikten kalmıştı” yalanına inanmanın hiç mi suçu yok? İnsanların başka başka ırklardan oluştuğunu sanmak, ateşlenen çocuğun üzerini örtmek, Uzun Mehmet’i, Ulubatlı Hasan’ı gerçek sanmak sadece saçma mı? Zararları da yok mu?

Kedilerin nankör olduğu, tüylerinin akciğere yapıştığı filan gibi saçma fikirler olmasa hayvanlarla insanların ilişkisi biraz daha medeni olabilirdi. Hurafelerden kurtulmak herkes için faydalıdır.

100 Ne Olacak Bu Memleketin Hali

Metin Solmaz

Memleketin hali her daim herkesi tedirgin edebilir. “Şimdi sırası mı?” sorusunu sıklıkla sorabilirsiniz. “Ne olacak bu memleketin hali?” sorusunu okuyup yazan, çizen, fotoğraf çeken, film çeken insanlara sorduk. Sonuçta bebek bakıcılarından astrologlara, ressamlardan mimarlara, avukatlara, akademisyenlere, yazarlara, şairlere, müzisyenlere, film yönetmenlerine enteresan isimlerden oluşan bir derleme oldu. Kitapta Bekir Ağırdır, Oya Baydar, Ömer Madra, Serdar Ateşer, Elif Doğan, Raşit Çavaş gibi pek çok alandan isimlerin yazıları, ünlü mimar Nevzat Sayın, ressam Metin Güçlü, karikatürist Tan Oral, fotoğrafçı Gürcan Öztürk, Çerkes Karadağ ve Alper Fidaner gibi pek çok insanın resim, karikatür ve fotoğrafları var.
Ünlü astrolog Meltem Tolunay Türkiye’nin gelecek haritasını çıkardı. Ümit Kıvanç ve Melis Birder birer video verdi. Marsis’ten Korhan Özyıldız bu kitap için stüdyoya girip bir şarkı yaptı.

100 Tuhaf Kitap

Ahmet Büke

Ahmet Büke bit pazarlarından, sahaflardan, değer bilmez yakınların attığı çöplerden toplanan kitaplar üzerinden bir arkeoloji çalışması yapıyor. Arkadaşı Murat Gültekin’le çıktıkları kitap avlarında topladıkları ganimetleri ve onun üzerine titrediği kütüphanesi üzerinden yazılan bu kitap için Büke “İçerideki kitapların her biri bu toprakların insanına ait tuhaflığın, kafa karışıklığının ve deliliğin nişanesi sayılsa yeridir” diyor. Kitaba giren eserlerin kahir ekseriyeti bireylere ait, çok azı kurumların bastığı kitaplar. Değişen sosyolojiye ışık tutacak nitelikte bir tarih çalışması.

İster İnan İster İnanma 100 Tanrı

Nefrin Tokyay

Tanrılar tarihi, insanlık tarihi kadar eski. İnsanlık tarihini anlamak için tanrılara bakılabilir mi? Antik tanrılar tıpkı insanlar gibi üzülür, sevinir, âşık olur, ağlar, güler, sarhoş olur, taşkınca eğlenir, kimi zaman delirirdi. Tacizkâr, saldırgan, utangaç yahut özgüvensiz olabilirlerdi. Hattâ tanrılar katının en yakışıklı, en güzel olanları bile eşleri tarafından fena halde aldatıldı. Kodaman, fedakâr, sporcu, ehlikeyif, romantik, denizci, münzevi, kıskanç, gezgin, hadım, romantik… Nefrin Tokyay, tanrılar “âleminden” 100 tanrı seçti. İster inanın, ister inanmayın.

100 Otobiyografi

Tolga Arvas

Tolga Arvas bu kitapta 100 tane otomobilin hikâyesini anlatıyor. Aralarında Hacı Murat da var, Susurluk Kamyonu da, Bob Marley’in BMW’si de. Otomobillere yapılmış bir güzellemeden çok, siyaset, edebiyat, sinema, müzik, tarih üzerinden anılara yapılmış bir yolculuk.

100 Güzel Kelime

Sevan Nişanyan

Kelimeler üzerine Sevan Nişanyan kadar düşünen çok insan yoktur herhalde. Ali Nesin’in önsözünde dediği gibi:

“Gün 24 saat. Çok fazla! Kendimize bir başka eğlence bulduk: Türkçe erkek adları listesi! Bir iki hafta uğraştık. Unuttuğumuz ad kaldığını sanmıyorum! Oradan doğal olarak Arapçaya geçtik. K-t-b kalıbından kitap, kütüphane, kâtip, mektup, mektep vs. Kaf’la kef arasındaki fark. Ayın’ın incelikleri. Çok ilginç geldi bana. Arapça kelime türetme kalıplarını öğretti. Biraz Arapça bilgisi var, zamanında Latince de öğrenmiş. İngilizcesi ana dili gibi. Fransızcası ve Almancası da mükemmel denilecek seviyede.” Sevan Nişanyan’ın seçtiği 100 güzel kelime.

100 Lakap Alınış Velveleleri İle

Tolga Arvas

İnsan ismiyle müsemma; kim bizi nasıl bilirse biz onun için öyleyiz. Tarzan Rıfkı, Kız Ali, Cihan yandı Neriman, Aksak Timur!.. Çok güzel lakaplarım olmadı benim, daha doğrusu lakap takılacak kadar popüler olmadım; hem olumlu hem olumsuz! Ama ucundan takılan, herkesin bilmediği mütevazı lakaplarımı hep sevdim, sevimli kılmaya çalıştım kendimce. Nelerdi onlar? “Tarzan”; çünkü çeviktim, oradan oraya atlıyordum ama yer tutamıyordum bir mahalle maçında. “Çaykovski”; ben Beethoven’i tercih ederdim, çünkü o sıralar ona takılıyordum, hep 10’du müzikten notum ama gerisi hep spor toto. Neler neleri var insanın hayatta kendisinin cebine koyup gezdirdiği. Karaşın bir nazar boncuğudur belki lakaplarımız, istemeden, küçük bir çengelli iğneyle yakalarımıza tutuşturulan.

Hikâyeleriyle 100 İsim

Engin Öncüoğlu – Ahmet Nezihi

İnsan, çevresindeki kendisine önem arz eden canlı-cansız her şeye isim vermek ister. Bazı isimler komik veya tuhaf gelebilir; bazıları hoş, pek sevimli, çok tatlı bulunabilir. Her durumda insan yavrusu kısmetine düşeni taşır. Bu kitap da isim hikâyeleri anlatıyor. Hikâyelerin içinde hikâyeler, onların içinde sürprizler, acayiplikler var.
İsimler zamanı anlamak için anahtar. Adem(ler)le Havva(lar)dan beri, ya da ismi yazılı bir belgede ilk geçen Kushim’den bu yana böyle.

Cinselliğe Dair Vazgeçmemiz Gereken 100 Efsane

Bülent Somay

Kadının kadın, erkeğin erkek olduğunu zannedenler vardır etrafınızda. Sevişmenin ve çiftleşmenin aynı şey olduğunu, seks için iki cinsin gerektiğini, erkeklerin kadınlardan daha çok seks düşkünü olduğunu, ön sevişmenin kadın icadı olduğunu, eşcinselliğin kalınbağırsak hastalıklarına yol açtığını, kadının erkeğinin sert olmasını istediğini, tecavüzcüler kısırlaştırılırsa sorunun çözüleceğini… zanneden arkadaşlarınıza hediye edebileceğiniz bir kılavuz bu.

Click Dergi

Aspen’in yılda 2 sayı yayımlanan sektör dergisi Click’i, Mart 2022’den beri biz hazırlıyoruz.

Tivibu Dergi

Türk Telekom Tivibu’nun aylık olarak yayımlanan program dergisi Tivibu Dergi’yi Mayıs 2017 sayısından beri biz hazırlıyoruz.

Kuruyemis Ansiklopedisi

Dünden Bugüne Kuruyemiş Ansiklopedisi

Kuruyemişin tarihi, ilkçağlardan ne kadar geriye gider?
Atatürk leblebiyi, Ahmet Mithat taze ve cevizi niye severdi?
Futbolda “çekirdekçi taraftarlar” kimlerdir?

Her çeşit eğlencenin misafiri, yemeğin lezzeti, sehpanın süsü, deyimlerin ve özlü sözlerin gizli müttefiki kuruyemişi, tarihiyle, kökeniyle, mitolojisiyle inceleyen kapsamlı bir başvuru kaynağıyla karşı karşıyasınız.

Bazen sırf keyiften bazen enerji için, kiminin sağlık kaygısıyla kiminin muhabbet aşkıyla elinden düşürmediği kuruyemiş, bir fenomen olarak ilk kez bu kadar kapsamlı bir şekilde ele alınıyor ve bir ansiklopedi haline geliyor.

Dört yüz yıl öncesinden günümüze kadar gelen kuruyemişli çorbalar, dolmalar, reçeller, şekerlemeler, yemekler ve tarifleri… Kuruyemişle ilgili klasik Türk müziği, pop, arabesk ya da türkü örnekleri, klasik batı müziği parçalarına ya da baleye ya da tiyatro oyunlarına adını veren kuruyemişler… Türk edebiyatının kuruyemişle ilgili örnekleri, bunların yazarları… Kuruyemişle ilgili çok sayıda deyim ve atasözleri ile tarihi kavram ve renk adları… Yöre yöre kuruyemiş bilmeceleri… Çocuk oyunları…

Overteam Yayınları, Tadım sponsorluğunda, Raşit Çavaş’ın yayın yönetmenliğini yaptığı, Ayşe Nilhan Aras, Hikmet Nazlı Pişkin ve Zeynep Göçmen Eryük’ü yayın kurulunda buluşturan ve birbirinden değerli 33 yazarın katkı sunduğu, bir buçuk yıllık titiz bir çalışmanın ürünü olan “Dünden Bugüne Kuruyemiş Ansiklopedisi” ile kültür yayıncılığına yeni bir ansiklopedi daha kazandırdı.

Her eve lazım bu ansiklopediyi kitaplıkta unutmayacak, başucu kitabınız yapacaksınız. Sık sık açıp tadına bakacaksınız.

Külahtan sofraya, spordan eğlenceye, tarihten sanata…

Kuruyemiş hiç bu kadar keyifli anlatılmamıştı.

 

Bizden Haberler

Koç Topluluğu’nun aylık kurumsal dergisi Bizden Haberler, Mart 2017’den bu yana, Koç Holding Kurumsal İletişim Müdürlüğü ile birlikte Overteam’de hazırlanıyor. Gazeteci ve editörler tarafından üretilen içerikler, tasarıma aktarılıyor.

Siteye Git

Rakı Gastronomisi

Gastronomi bilimini, dil, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, folklor gibi “komşu” disiplinlerle birlikte yorumlayan, sofrayı müzik ve sinemadan edebiyata kadar uzatan bir kitap ile karşınızdayız bu defa. Rakı Ansiklopedisi ekibi tarafından aynı özen ve azimle hazırlanan Rakı Gastronomisi, kolektif damak tadımızın ortaya çıkardığı “çilingir sofrası” olgusunun izini sürüyor. Rakıyla uyumlu mezeleri buluşturan çilingir sofrası, Türkiye’nin yeme-içme kültürünün ayrıca ele alınması gereken muazzam bir parçasını oluşturuyor.

Rakı Gastronomisi ile yüzyıllara dayanan kültürel birikimle oluşan bu zengin meze mutfağının kapsamlı bir dökümünü sunmayı amaçladık. Bu zenginliği hakkıyla yansıtabilmek için Türkiye’deki coğrafi bölgeleri tek tek gezdik. Yerel flora ve faunanın belirlediği özgün mezeleri ve coğrafi çeşni farklılıklarını masaya yatırdık. Çilingir sofrasının yerel yorumlarını biçimlendiren adap, âdet, gelenek ve alışkanlıkları da mercek altına aldık.

Rakı, dünyada uğruna koskoca bir mutfak yaratılan tek içkidir. Bu gerçeği belgeleyen ve alanında bir “ilk” olan Rakı Gastronomisi, literatürdeki önemli bir boşluğu dolduracak. Belgelediği çilingir sofrası kadar görkemli olmasını amaçladığımız kitapta şunları bulacaksınız:

• Akademisyen, uzman veya araştırmacı, her biri yetkin 47 yazar tarafından hazırlanan makaleler, derlemeler, öyküler, incelemeler;
• Bir kısmı derinlemesine incelenmiş, çoğunun “esasları” verilmiş, bazıları yerel kahramanların ölçekli tarifiyle sunulmuş sayısız meze;
• Özgün meze fotoğraflarını da içeren 500’den fazla görsel;
• Kültürel zenginliğin belgesi 2 bini aşkın madde içeren gastronomik dizin…

Rakı Ajandası 2017

500 yılın ajandası!

Elinizdeki ajanda için gazete arşivlerini, dergileri taradık. Televizyonlar, şarkılar, kitaplar başvuru kaynaklarımız arasında oldu. Kimi fragmanlara başvurduk, alıntılar yaptık, söyleşilerin izini sürdük.

İçine müzik, edebiyat, sinema, tiyatro, bilim, popüler kültür ekledik. 500 yıllık kâdim bir kültürü, rakı kültürünü yeni bir yıla serpiştirdik.

Umarız yine yıl boyu elinizden düşmez.

Muhabbetiniz bol olsun, şerefe.

(Ajandanın sunuş sayfasından)

heryasta.org

AgeSA’nın, Türkiye’nin yaşlanmaya hazırlığına rehber olmak ve toplumun yaşlılık algısının pozitife dönüşmesine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiği “Her Yaşta” projesine içerik ürettik.

Meyhanedeyiz.biz

Vardiya yönetimi, PDKS, performans takibi ve çalışan bağlılığı için birden fazla uygulama yerine ik süper uygulaması Passgage web sitesi için içerik üretiyoruz.

Meyhanedeyiz.biz

Meyhanelerle müdavimlerin buluşma noktası. Binlerce mekanda hiç durmadan akan muhabbet…

Istanbul Convention & Visitors Bureau

Istanbul Convention & Visitors Bureau web sitesi, yenilendi. Mobil uyumlu modern bir görünüme kavuştu

Siteye Git

OneIstanbul Guide

Siteye Git

Istanbul Shopping Fest

Siteye Git

HowToIstanbul

İstanbul’a dair her şeyin güncel olarak bulunabildiği, hem turiste hem de İstanbulluya yönelik bir şehir sitesi. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği İstanbul Dijital Platformu kapsamında hazırlandı. Şehre dair neredeyse bütün içerikler toplandı, şık bir tasarım ve kullanışlı bir arayüzle kullanıcıya sunuldu. Tanıtımında büyük övgüler alındı, kullanıcı tarafından epey teveccüh gördü.

Siteye Git

Uzunçorap

Anne babalar ve belki biraz da ufaklıklar için alternatif bir çocuk haber portalı. Yüzlerce uzmanla ortak yürütüyoruz bu işi. Siteyi yaparken de büyük keyif aldık, okurken de alıyoruz. Ajansta herkes bir ucundan tutuyor işin, çocuğumuz gibi…

Siteye Git

Biz Rakı İçeriz

Rakı erbâbı üstadımız Vefa Zat, İstanbul’un hem ünlü mekânlarından hem de kenarda köşede kalmış salaş meyhanelerinden milli içkimiz rakıya dair en güzel anıları bu kitapta bizimle paylaşıyor. Üstadın bal damlayan kaleminden İstanbul, meyhaneler, sofralar, sokaklar, aşklar ve bütün bunlara tanıklık eden rakı masalarını, o kendine has üslubuyla anlatıyor.

‘Rakı ve âdâbı’na dair birçok ayrıntıyı bulabileceğiniz Biz Rakı İçeriz, aynı zamanda “yakın dönem İstanbul tarihi”ne dair önemli bir belge niteliğinde.

 

Meyhanedeyiz.biz Facebook

Muhabbet sofrada, mekanlar burada.

Meyhanelerle müdavimlerin buluşma noktası. Binlerce mekanda hiç durmadan akan muhabbet…

Siteye Git

Büyük Keyif

2005 yılının son ayında yayın hayatına başladı. 2014 yılına kadar Overteam tarafından yönetildi.

Overteam tarafından muhabbetin ve ehl-i keyfin buluşma noktası olarak tasarlanan Büyükkeyif.com, rakıya dair her türlü içeriğin yer aldığı Türkiye’nin en büyük rakı portalı. Danışmanlığını rakı deyince akla gelen ilk isimlerden biri olan Vefa Zat’ın yaptığı sitede rakıya dair merak ettiğiniz herşeyi bulabilmeniz mümkün.

Rakı Ansiklopedisi

Ansiklopediler tarih boyunca kültürel gelişimin dinamosu olmuştur. Hangi dilde, hangi konuda olursa olsun, her ansiklopedi insanlığın ortak kültür mirasına yeni değerler katar, bilgi birikimini derinleştirir. Bugüne kadar hazırlanan ilk Rakı Ansiklopedisi de öncelikle bu evrensel amacı taşıyor. Yaşayan rakı kültürünün bütün yönleriyle kavranmasını sağlayacak bilgileri derleyen sistematik başvuru kaynağı olarak kütüphane raflarındaki yerini alıyor.

Diyalogo

Türkiye başta olmak üzere dünya çapında söz sahibi LOGO (www.logo.com.tr) ile ortak işletilen ve 2008 yılından beri KOBİ’lerin internetteki buluşma yeri haline gelen Diyalogo.com e-ticaretin en kolay yollarını sunuyor. 2012 yılı itibariyle yaklaşık 100.000 firmayı bünyesine katan Diyalogo.com’un en önemli özelliği yenilenen B2B platformu. Kobilerin Facebook’u olarak tanınan Diyalogo.com üyelerinden aldığı güçle Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitelerinden biri.

Siteye Git

Rakı Ansiklopedisi iPad-iPhone Uygulaması

“En İyi Gurme Kitapları” yarışmasında “Distile Alkollü İçkiler” kategorisinde 162 ülke arasından birinci olan Rakı Ansiklopedisi’nin iPad uygulaması da bizim elimizden çıktı. Alanında bir ilk olan uygulamayı App Store’dan indirebilirsiniz.

Gayet.net

2006 yılında açılan Gayet.net, arkadaşlık sitelerinin tüm özelliklerini taşıyan bir komünite sitesi olarak tarif edilebilir. Kısa süre içerisinde Türkiye’nin en kalabalık ve trafikli sitelerinden biri olan Gayet.net’te kullanıcılar test çözebilir, yeni insanlarla tanışabilir ya da eski arkadaşlarını arayabilirler. 2008’de Overteam, hisselerini Doğan Grubu’na sattığında bir kısmı premium 3.5 milyon aylık tekil ziyaretçisi vardı.

Siteye Git

Almanya’da Rakı Keyfi – Türk Restoranları Rehberi

Almanya’da Rakı Keyfi – Türk Restoranları Rehberi Türkiye’den doğru en büyük göçün yaşandığı Avrupa ülkesinden, Almanya’dan ses veriyor. Sahanın temel başvuru kaynağı Rakı Ansiklopedisi’nin yayıncısı Overteam Yayınları tarafından yayımlanan kitap, iki dilli çıkıyor okuyucunun karşısına. Ülkühan Zekioğlu tarafından kaleme alınan Almanya’da Rakı Keyfi’nin Almanca tercümesi Uwe Fiedeldei tarafından yapıldı. Özenli baskısı, görsellerle desteklenmiş mizanpajı, doyurucu tarifleri ile yaklaşık elli yıllık bir öyküyü anlatıyor kitap. 7 eyalet, 28 şehir, 4 bin kilometre

Almanya, Türkiye’den sonra en fazla Türk lokantasının açıldığı ülke ve bu elbette hiç şaşırtıcı değil. Ama bu hoş gerçek, şimdiye kadar hiç kitap olup gözler önüne serilmemişti. Alanında bir ilk olan bu rehber, okuru 79 adresle Almanya’da gezdiriyor ve Türk mutfağının “gurbetteki” zorlu macerasıyla tanıştırıyor. Millî içki rakı, bu yoldaki en sadık ve güvenilir dost.

Editörlüğü Dilek Zaptçıoğlu ve Jürgen Gottlischlich tarafından yapılan, sanat yönetmenliğini Vecdi Özkan’ın üstlendiği, fotoğrafları kitabın yazarı olan Ülkühan Zekioğlu’nun çektiği Almanya’da Rakı Keyfi – Türk Restoranları Rehberi en iyi tanıdığımız “gurbet”i, bize bir adım daha yaklaştırıyor. Anason kokusunun ve rakının şaşmaz rehberliğinde.

Türkiye Meyhaneler Rehberi Cep Kitapları

Türkiye’nin ilk ve tek “Rakı Ansiklopedi”sinin mimarı Overteam Yayınları’nın eğlence kültürüne katkıları sürüyor.

Tektekçisinden sosyete meyhanesine, balık lokantasından ocakbaşına, salaşhaneden ahşap köşke uzanan geniş bir yelpazede Türkiye’nin meyhane kültürünün envanteri ilk kez 5 ayrı cilt olarak kitaplaşıyor.

Akdeniz Meyhaneler Rehberi, Ankara Meyhaneler Rehberi, Ege Meyhaneler Rehberi, İstanbul Meyhaneler Rehberi ve İzmir Meyhaneler Rehberi adlı bu beş rehber kitap, nerede hangi meze yenir, yöresel lezzetlere nasıl ulaşılır, kimler nereyi tercih eder, doğal güzellikler nerede nasıl yaşanır, mekânda canlı müzik veya otopark var mıdır, keseye uygun mudur, kredi kartı geçerli midir, rezervasyon gerekli midir vb. birçok pratik bilgiyi sistematik biçimde derliyor.

Serinin yayın yönetmenliğini Rakı Ansiklopedisi ile Türkiye Meyhaneler Rehberi’nde de imzası olan Erdir Zat üstlendi.

Muhabbetiniz daim olsun!

Siteye Git

Eleştirmenin Günlüğü

Pop müziği ve kültürünü bize yeniden sevdiren, daha doğrusu gizli sevgimizden duyduğumuz utancı üstümüzden atmamıza en çok yardımı dokunan kişi Naim Dilmener kuşkusuz.

Naim Dilmener’in bu günlüklerinde bir eleştirmenin titizliğini, bir dinleyicinin hoşgörülü sevgisini, bir hınzırın acımasız bakışını bir arada göreceksiniz.

Avea ile Patlican

Yazılım ve içerik yönetimi yaptığımız, Avea’nın gençlere yönelik portali patlican.com.tr 2009 yılının Ağustos ayından 2011 Ocak ayına dek hizmet verdi. Portalde müzik, sinema, oyun ve mobil haberler, albüm ve DVD tanıtımları, Naim Dilmener ve Murat Meriç gibi müzik duayenlerinin blog yazıları yayımlanmaktaydı. Wap ayağı da bulunan sitede ayrıca Avea’nın gençlere özel hazırladığı onlarca yarışma ve kampanya düzenlendi.

İstanbul Meyhaneleri ve Balık Lokantaları – Meyhanes and Fish Restaurants of Istanbul

Bizans’tan günümüze, İstanbul’un en renkli sahnelerinden biri olan, tarihte, edebiyatta, musikide ve anılarda müstesna bir yere sahip ‘meyhanelere’ bakmak istedik. Daha doğrusu bu gelenek nereden nereye geldi, görmek istedik. Araştırdık; ‘sadece’ meyhanelere ve balık lokantalarına bakan bir çalışma göremedik. ‘Lazımdır’ bu kente böyle bir kitap dedik… 130 mekân gezdik, konuştuk ve yazdık: Tarihini, kültürel dokusunu, yapısal ve mekânsal özelliklerini, mutfaklarını, ezcümle hikâyelerini tek sayfada iki dilde (Türkçe ve İngilizce) anlatmaya gayret ettik. Aralarda mekânlar arası turlamalara nefes aldıracak edebiyat muhabbetleri ve alıntıları serpiştirdik. Detaylı olmasa da, yön tarif edecek krokiler hazırladık. Meyhane muhabbetlerinde ehlikeyfe yardımcı olacak öncelikli malumatlar derledik. Doğal olan güzel olandır deyip, hangi mevsim hangi balık, sebze, meyve yenir, bilinsin istedik. İşin adabı, argosu akıldan çıkmasın diye not ettik. Dünya âleme mal olmuş, meze soframızdan parçalar sunduk.

Sofradakiler:

  • Meyhaneler ve Balık Lokantası bilgileri…
  • Krokiler…
  • Hikayeler…
  • Meyhane Kültürü’nden kısa kısa…
  • Rakı Adabı…
  • Argoda Meyhane Kültürü…
  • Meze Sözlüğü…
  • İstanbul Balık Takvimi
  • Sebze & Meyve Takvimi

Meyhanedeyiz.biz Android Uygulaması

Meyhanelerle müdavimlerin buluşma noktası. Binlerce mekanda hiç durmadan akan muhabbet…

Lokum

ADSL’i olmayan Türk Telekom abonelerinin internet erişiminden ücretsiz olarak yararlandıkları ‘Lokum’ internet sitesinin içeriğini sağlıyoruz. Bir haber portalı gibi çalışan editörlerimiz sayesinde Lokum kullanıcıları haftanın yedi günü Türkiye’nin ve dünyanın haberine ânında ulaşıyor.

Lokum, Ağustos 2012’de  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından rekabet gerekçesiyle kapanmıştır.

Bira Ajandası

Overteam Yayınları’ndan birayı merkeze alan bir 2014 ajandası. İçinden bira geçen şarkılar, bira tarihine dair arşiv haberleri, şiirler, kitaplar, denemeler, televizyon dizileri ve dahası… Biranın kadim kültürüne, insanlık tarafından bulunmuş ilk içki oluşuna, Sümerler’den bu yana oluşmuş büyük birikime 2014 ajandası üzerinden bir bakış.

Yıl boyu elden düşmeyecek, sadece defter işlevi görmeyen, hareketli ve canlı bir Bira Ajandası bu. Sadece armağan olsun diye alınmayan, bir köşeye atılmayacak, hem günlük içerikleri hem de ay sonu içerikleriyle dikkat çekecek bir Bira Ajandası.

Birayı sadece masada değil, üretim aşamalarından masaya gelene kadarki aşamalarıyla çok önemsiyoruz. Bu aşamalardan bazılarının bizim için “iyi” olmasını da önemsiyoruz. Köpüğünden tadına, şiirdeki yerinden sinemada göründüğü anlara dek izini sürmemiz bundan. Ajanda da işte bu iz sürmenin şık vesikası.

Uzun lafın kısası, “önce bira vardı!”

Ciolog Dergisi

CIO’lara özel bir dergi olmaz mı dersiniz? Elbette olur. İşte bir Overteam marifeti daha: Ciolog. İş ortağımız Microsoft için hazırladığımız; Lezzet, İçki, Gezi, Büyüklere Oyuncaklar, Green IT gibi bölümlerden oluşan aylık derginin tüm içerik üretimini ve tasarımını gerçekleştiriyoruz. 2011 Kasım ayına kadar süren Ciolog www.cio-log.com adresinden hizmet veriyordu.

Azbuz

2006 yılında kurulan Azbuz’un tüm servislerin ücretsiz sunulduğu bir kişisel yayıncılık platformudur. Temel hedefi Türkiye’deki herkesi bir site sahibi yapmaktır. Azbuz.com internet sitesi yapmanın önündeki bütün zorlukları ortadan kaldırarak, internet bilmeyenlerin bile rahatlıkla kendilerine bir web sayfası oluşturmalarını sağladı. Projenin önemli özelliklerinden biri de büyük bir online community ortamı oluşturmasıdır. Söyleyecek sözü, hobisi, merakı olan insanları İnternet yayıncılığına teşvik ederek birbirleriyle kaynaştıran bir projedir. 2008’de Overteam, hisselerini Doğan Grubu’na sattığında 1.1 milyon aylık tekil ziyaretçisi vardı.
Azbuz.com 2012 yılında kapanarak faaliyetine son verdi.

BÜYAŞAM Sosyal Paylaşım Platformu

BÜYAŞAM, Boğaziçi Üniversitesi’ne mensup öğrenciler, eğitimciler ve mezunlara, kısacası Boğaziçi Üniversitesi camiasına özel bir sosyal paylaşım platformudur.

Zeytin Ajandası

Zeytin Ajandası Kolektifi Gururla Sunar: Andolsun İnsanın Asırlık Dostuna!

Homeros’un tasviriyle “sıvı altın” zeytin için krallara ikram edilen meyve denir. Ham olarak yenmeyen, yenemeyen ve sofralarımıza gelebilmek için çekmediği eziyet kalmayan büyülü bir meyvedir. Çizilir, kırılır, ezilir, üzerine tuz basılır. Lezzetsiz deyip karanlık ortamlarda günlerce hapsedilir: Tüm bu süreç olgunlaşıp insanlığın ağzına layık olabilmek için değil mi?

Ama gelin görün ki çok değil, kısa bir süre önce Yırca Köyü’nde 6000 zeytin ağacı aslan yürekli köylülerin aylarca verdiği mücadeleye rağmen hepimizin gözleri önünde, bir hiç uğruna katledildi. 15 senede meyve veren zeytin ağaçları, 1 saat içinde kökünden kesildi. Bize düşen yapılan onca şeye rağmen yine zeytin dalını uzatmak için yeni fidanlar dikmek ve ağaçların yeşereceği günü ümitle beklemektir.

Yırca’da katledilen 6000’den fazla zeytin ağacına adanmış olan bu ajanda, hep hatırlamak, hiç unutmamak, tekrar tekrar göz önüne gelmek amacıyla, bir grup gönüllü insanın emeği ve ilk aşağıda  isimlerini andığımız duyarlı firmaların desteği ile hayata geçmiştir.

РАКЫ ДРЕВНЯЯ КУЛЬТУРА НАШИХ ДНЕЙ

“Rakı, halis Anadolu ürünüdür. Bu coğrafyada yaşayan insanların ortak kültür mirasıdır. Bunu en iyi Anadolu’nun öteki maddi kültür varlıklarıyla kurduğu ilişkilerden izleyebiliriz. Rakıya eşlik eden unsurların yarattığı mikrokozmos, rakının kendi varlığının sağlamasıdır; Anadolu kültürüyle arasındaki güçlü bağları gösterir. Rakının kadim bahçesine hoş geldiniz!”

Overteam Yayınları’ndan rakı kültürüne taze bir katkı daha. Rakı Kitabı’nın yazarı, sahasının efsanesi Rakı Ansiklopedisi’nin yayın yönetmeni Erdir Zat tarafından hazırlanan Rakı Her Dem Yeni, Her Daim Kalender okuyucunun karşısına büyük heyecanla çıkıyor. Kitapta yer alan illüstrasyonlar Özalp Eröz’e ait. Bu illüstrasyonlara okuyucular masanın üzerindeki şişeden de aşina bir zamandır. Rakı Her Dem Yeni, Her Daim Kalender sadece Türkçe değil, tam 4 dilde yayına hazırlandı.

Güçlü kaynakçasıyla yayına hazırlanan kitapta üzüm, anason, zeytin, at, balık, edebiyat, müzik, imbik, çilingir sofrası, meze, meyve, tatlı gibi rakıya dair her şey var. Ve “gönül sofrasına hoş geldiniz!” davetiyle nihayetleniyor kitap.

Rusça çeviri: Gennady Nechaev – Anna Nechaeva

Rakı Ajandası

Rakıyı okuyabilirsiniz!

“Rakı okumak” bundan daha beş altı sene öncesine kadar pek rastlanan bir durum değildi. Çok çalıştık, bir rakı kitaplığı oluşturduk.

Gurur duyuyoruz. Elinizdeki ajanda için de gazete arşivlerini, dergileri taradık. Televizyonlar, şarkılar, kitaplar başvuru kaynaklarımız arasında oldu. Kimi fragmanlara başvurduk, alıntılar yaptık, söyleşilerin izini sürdük.

Yıl boyu yanınızdan ayırmayacağınızı umduğumuz ajandamıza anasonlu, “buralı” bir içerik kattık. İçine müzik, edebiyat, sinema, tiyatro, bilim, popüler kültür serpiştirdik. Geçen seneki ajandayı tekrar etmeden yaptık bütün bunları.

Rakı Ajandası 2015, bütün çantalarda, masalarda ve kitapçılarda.
Muhabbetiniz bol olsun, şerefe!

Das Buch Vom Rakı

Daha önce İngilizce ve Türkçe olarak okuyucunun karşısına çıkan Das Buch vom Rakı, Uwe Fiedeldei tarafından Almancaya tercüme edildi. Jürgen Gottschlich ve Dilek Zaptçıoğlu tarafından redakte edildi.

Das Buch vom Rakı’nın, dünya literatüründeki önemli bir boşluğu doldurmak gibi bir misyonu var. Erdir Zat’ın özenli Türkçesi, Murat Belge’nin önsözü ve rakı tarihine tanıklık eden bir görsel şölen sizleri bekliyor…

Rakı: The Spirit of Turkey

Overteam Yayınları bu defa okuyuculara Rakı Kitabı’nı sunuyor: Rakının hikâyesi bugüne kadar hiç böyle anlatılmadı… Rakının adabıyla, sofrasıyla, geleneğiyle, tarihiyle, müziği, şiiri, edebiyatıyla, insanları kaynaştıran muhabbetiyle, çevresinde oluşturduğu yaşam biçimiyle bir “kültür mirası” haline gelişini ve bu kültürü anlatıyor Rakı Kitabı. Öte yandan, Rakı Kitabı’nın kendi aidiyetleri de var. Bunların başında elbette bu alanda yapılmış en kapsamlı çalışma olan Rakı Ansiklopedisi geliyor. Gourmand Awards 2011’de distile alkollü içkiler dalında “Yılın En İyi Kitabı” seçilerek dünya çapında başarı elde eden bu eşsiz yapıt, çıktığından beri komedi ustalarından senaristlere, meyhanecilerden gazetecilere pek çok kesime esin verdi. Rakı Kitabı’nın bir başka aidiyeti, kardeşleri: İlk kez bir rakı kitabı üç dilde birden çıkıyor. İngilizce edisyonu Rakı: The Spirit of Turkey, Almanca edisyonu Das Buch vom Rakı adını taşıyor. Rakı Kitabı bu çokdilli projenin “kaptan” kitabı. Dünya literatüründeki önemli bir boşluğu doldurmak gibi bir misyonu var. Erdir Zat’ın özenli Türkçesi, Murat Belge’nin önsözü ve rakı tarihine tanıklık eden bir görsel şölen sizleri bekliyor…

Medline

2001 yılında Medline Acil Sağlık şirketini satın alarak faaliyet göstermeye başlayan ve özel sağlık sektöründeki yatırımlarına 2007 yılı sonunda giriş yaptığı özel hastanecilikle hız vermiş Medline Hastanelerinin sosyal medya yönetimini yapıyoruz. “Sağlık” ile “gündelik hayat” arasında öneriler, görseller, listeler hazırlıyor, yarışmalar, testler düzenliyoruz.

Siteye Git

Msn Test Online Oyun

Test bizim işimiz dersek herhalde abartmış olmayız. Üç yıl boyunca hazırladığımız MSN testleriyle kendini test eden kişi sayısı milyonları buldu. Gerek kişiliklerini gerek bilgilerini ölçmek, kendini test etmek isteyen internet kullanıcılarına sunulan MSN testlerinin yanı sıra, özellikle gençler tarafından bir hayli ilgi gören tüyo listeleri de bizim elimizden çıktı. 2012 Haziran’ında sona erdi.

MSN Kendini Test Et

MSN Türkiye’nin ünlü testleri artık Facebook’ta. MSN Türkiye için üç yıla yakın süredir hazırladığımız testleri şimdi de Facebook uygulaması olarak sunuyoruz.

Evde Rakı Sofrası

 Overteam Yayınları’ndan rakı muhabbetine bir katkı daha: Evde Rakı Sofrası.

Meze geleneğini evinizde yaşatmanıza ve unutulmaz rakı sofraları kurmanıza yardımcı olacak Evde Rakı Sofrası’nda uygulaması kolay tam 83 tarif bulunuyor. Gülden Çakır’ın sabit ölçülere ve klasik meze tariflerine bağlı kalarak; sebzeler, otlar, deniz ve et ürünleriyle hazırladığı bu mezelere siz de damak tadınıza göre küçük dokunuşlar yapabilirsiniz.

Evde Rakı Sofrası, ister yorgun bir günün akşamında birkaç çeşit mezeyle kuracağınız bir sofrayla, ister bir gece önceden hazırlamaya başladığınız görkemli bir yemekle olsun, yedi gün yirmi dört saat açık evdeki meyhanenizin baş yardımcısı olacak.