ISTANBUL
19 Mayıs Mah. Veteriner Hilmi Sok.
Hilmi Palas Apt. No:4 K:1 D:4 34363 - Şişli
Tel: (212) 252 74 25
Faks: (212) 252 74 28
E-posta: biz@overteam.com

Haritada göster

BODRUM
Kubilay Sokak 3-1.C
Konacık Bodrum Muğla
E-posta: biz@overteam.com

Haritada göster

Rakı Ajandası 2018

500 yılın ajandası!

Rakı Ajandası artık bir gelenek oldu. 365 gün okundu, yazıldı, uğruna sergiler açıldı.

Rakı Ajandası için gazete arşivleri, dergileri tarandı. Televizyonlar, şarkılar, kitaplara başvuruldu.

Fragmanlardan yüzlerce binlerce kitabın, söyleşinin izi sürüldü. İçine müzik, edebiyat, sinema, tiyatro, bilim, popüler kültür eklendi. 500 yıllık kadim bir kültür, rakı kültürünü yeni bir yıla serpiştirildi.

Bu sene Rakı Ajandası’nı Arif Takvimi ve kitaplarıyla tanınan yazar ve araştırmacı Tolga Arvas yönetiminde bir ekip büyük bir keyif ve titizlikle hazırladı.

Umarız yine yıl boyu elinizden düşmez.
Muhabbetiniz bol olsun, şerefe!

Tivibu Dergi

Türk Telekom Tivibu’nun aylık olarak yayımlanan program dergisi Tivibu Dergi’yi Mayıs 2017 sayısından beri biz hazırlıyoruz.

Kuruyemis Ansiklopedisi

Dünden Bugüne Kuruyemiş Ansiklopedisi

Kuruyemişin tarihi, ilkçağlardan ne kadar geriye gider?
Atatürk leblebiyi, Ahmet Mithat taze ve cevizi niye severdi?
Futbolda “çekirdekçi taraftarlar” kimlerdir?

Her çeşit eğlencenin misafiri, yemeğin lezzeti, sehpanın süsü, deyimlerin ve özlü sözlerin gizli müttefiki kuruyemişi, tarihiyle, kökeniyle, mitolojisiyle inceleyen kapsamlı bir başvuru kaynağıyla karşı karşıyasınız.

Bazen sırf keyiften bazen enerji için, kiminin sağlık kaygısıyla kiminin muhabbet aşkıyla elinden düşürmediği kuruyemiş, bir fenomen olarak ilk kez bu kadar kapsamlı bir şekilde ele alınıyor ve bir ansiklopedi haline geliyor.

Dört yüz yıl öncesinden günümüze kadar gelen kuruyemişli çorbalar, dolmalar, reçeller, şekerlemeler, yemekler ve tarifleri… Kuruyemişle ilgili klasik Türk müziği, pop, arabesk ya da türkü örnekleri, klasik batı müziği parçalarına ya da baleye ya da tiyatro oyunlarına adını veren kuruyemişler… Türk edebiyatının kuruyemişle ilgili örnekleri, bunların yazarları… Kuruyemişle ilgili çok sayıda deyim ve atasözleri ile tarihi kavram ve renk adları… Yöre yöre kuruyemiş bilmeceleri… Çocuk oyunları…

Overteam Yayınları, Tadım sponsorluğunda, Raşit Çavaş’ın yayın yönetmenliğini yaptığı, Ayşe Nilhan Aras, Hikmet Nazlı Pişkin ve Zeynep Göçmen Eryük’ü yayın kurulunda buluşturan ve birbirinden değerli 33 yazarın katkı sunduğu, bir buçuk yıllık titiz bir çalışmanın ürünü olan “Dünden Bugüne Kuruyemiş Ansiklopedisi” ile kültür yayıncılığına yeni bir ansiklopedi daha kazandırdı.

Her eve lazım bu ansiklopediyi kitaplıkta unutmayacak, başucu kitabınız yapacaksınız. Sık sık açıp tadına bakacaksınız.

Külahtan sofraya, spordan eğlenceye, tarihten sanata…

Kuruyemiş hiç bu kadar keyifli anlatılmamıştı.

 

Bizden Haberler

Koç Topluluğu’nun aylık kurumsal dergisi Bizden Haberler’i, Mart 2017’den bu yana, Koç Holding Kurumsal İletişim Müdürlüğü ile birlikte biz hazırlıyoruz: Duayen gazeteci ve editörler tarafından üretilen içerikler, Utku Lomlu yönetiminde tasarıma aktarılıyor.

Siteye Git

Rakı Gastronomisi

Gastronomi bilimini, dil, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, folklor gibi “komşu” disiplinlerle birlikte yorumlayan, sofrayı müzik ve sinemadan edebiyata kadar uzatan bir kitap ile karşınızdayız bu defa. Rakı Ansiklopedisi ekibi tarafından aynı özen ve azimle hazırlanan Rakı Gastronomisi, kolektif damak tadımızın ortaya çıkardığı “çilingir sofrası” olgusunun izini sürüyor. Rakıyla uyumlu mezeleri buluşturan çilingir sofrası, Türkiye’nin yeme-içme kültürünün ayrıca ele alınması gereken muazzam bir parçasını oluşturuyor.

Rakı Gastronomisi ile yüzyıllara dayanan kültürel birikimle oluşan bu zengin meze mutfağının kapsamlı bir dökümünü sunmayı amaçladık. Bu zenginliği hakkıyla yansıtabilmek için Türkiye’deki coğrafi bölgeleri tek tek gezdik. Yerel flora ve faunanın belirlediği özgün mezeleri ve coğrafi çeşni farklılıklarını masaya yatırdık. Çilingir sofrasının yerel yorumlarını biçimlendiren adap, âdet, gelenek ve alışkanlıkları da mercek altına aldık.

Rakı, dünyada uğruna koskoca bir mutfak yaratılan tek içkidir. Bu gerçeği belgeleyen ve alanında bir “ilk” olan Rakı Gastronomisi, literatürdeki önemli bir boşluğu dolduracak. Belgelediği çilingir sofrası kadar görkemli olmasını amaçladığımız kitapta şunları bulacaksınız:

• Akademisyen, uzman veya araştırmacı, her biri yetkin 47 yazar tarafından hazırlanan makaleler, derlemeler, öyküler, incelemeler;
• Bir kısmı derinlemesine incelenmiş, çoğunun “esasları” verilmiş, bazıları yerel kahramanların ölçekli tarifiyle sunulmuş sayısız meze;
• Özgün meze fotoğraflarını da içeren 500’den fazla görsel;
• Kültürel zenginliğin belgesi 2 bini aşkın madde içeren gastronomik dizin…

Rakı Ajandası 2017

500 yılın ajandası!

Elinizdeki ajanda için gazete arşivlerini, dergileri taradık. Televizyonlar, şarkılar, kitaplar başvuru kaynaklarımız arasında oldu. Kimi fragmanlara başvurduk, alıntılar yaptık, söyleşilerin izini sürdük.

İçine müzik, edebiyat, sinema, tiyatro, bilim, popüler kültür ekledik. 500 yıllık kâdim bir kültürü, rakı kültürünü yeni bir yıla serpiştirdik.

Umarız yine yıl boyu elinizden düşmez.

Muhabbetiniz bol olsun, şerefe.

(Ajandanın sunuş sayfasından)

Meyhanedeyiz.biz

Meyhanelerle müdavimlerin buluşma noktası. Binlerce mekanda hiç durmadan akan muhabbet…

OneIstanbul Guide

Siteye Git

Istanbul Shopping Fest

Siteye Git

HowToIstanbul

İstanbul’a dair her şeyin güncel olarak bulunabildiği, hem turiste hem de İstanbulluya yönelik bir şehir sitesi. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği İstanbul Dijital Platformu kapsamında hazırlandı. Şehre dair neredeyse bütün içerikler toplandı, şık bir tasarım ve kullanışlı bir arayüzle kullanıcıya sunuldu. Tanıtımında büyük övgüler alındı, kullanıcı tarafından epey teveccüh gördü.

Siteye Git

Uzunçorap

Anne babalar ve belki biraz da ufaklıklar için alternatif bir çocuk haber portalı. Yüzlerce uzmanla ortak yürütüyoruz bu işi. Siteyi yaparken de büyük keyif aldık, okurken de alıyoruz. Ajansta herkes bir ucundan tutuyor işin, çocuğumuz gibi…

Siteye Git

Biz Rakı İçeriz

Rakı erbâbı üstadımız Vefa Zat, İstanbul’un hem ünlü mekânlarından hem de kenarda köşede kalmış salaş meyhanelerinden milli içkimiz rakıya dair en güzel anıları bu kitapta bizimle paylaşıyor. Üstadın bal damlayan kaleminden İstanbul, meyhaneler, sofralar, sokaklar, aşklar ve bütün bunlara tanıklık eden rakı masalarını, o kendine has üslubuyla anlatıyor.

‘Rakı ve âdâbı’na dair birçok ayrıntıyı bulabileceğiniz Biz Rakı İçeriz, aynı zamanda “yakın dönem İstanbul tarihi”ne dair önemli bir belge niteliğinde.

 

Meyhanedeyiz.biz Facebook

Muhabbet sofrada, mekanlar burada.

Meyhanelerle müdavimlerin buluşma noktası. Binlerce mekanda hiç durmadan akan muhabbet…

Siteye Git

Büyük Keyif

2005 yılının son ayında yayın hayatına başladı. 2014 yılına kadar Overteam tarafından yönetildi.

Overteam tarafından muhabbetin ve ehl-i keyfin buluşma noktası olarak tasarlanan Büyükkeyif.com, rakıya dair her türlü içeriğin yer aldığı Türkiye’nin en büyük rakı portalı. Danışmanlığını rakı deyince akla gelen ilk isimlerden biri olan Vefa Zat’ın yaptığı sitede rakıya dair merak ettiğiniz herşeyi bulabilmeniz mümkün.

Rakı Ansiklopedisi

Ansiklopediler tarih boyunca kültürel gelişimin dinamosu olmuştur. Hangi dilde, hangi konuda olursa olsun, her ansiklopedi insanlığın ortak kültür mirasına yeni değerler katar, bilgi birikimini derinleştirir. Bugüne kadar hazırlanan ilk Rakı Ansiklopedisi de öncelikle bu evrensel amacı taşıyor. Yaşayan rakı kültürünün bütün yönleriyle kavranmasını sağlayacak bilgileri derleyen sistematik başvuru kaynağı olarak kütüphane raflarındaki yerini alıyor.

Diyalogo

Türkiye başta olmak üzere dünya çapında söz sahibi LOGO (www.logo.com.tr) ile ortak işletilen ve 2008 yılından beri KOBİ’lerin internetteki buluşma yeri haline gelen Diyalogo.com e-ticaretin en kolay yollarını sunuyor. 2012 yılı itibariyle yaklaşık 100.000 firmayı bünyesine katan Diyalogo.com’un en önemli özelliği yenilenen B2B platformu. Kobilerin Facebook’u olarak tanınan Diyalogo.com üyelerinden aldığı güçle Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitelerinden biri.

Siteye Git

Rakı Ansiklopedisi iPad-iPhone Uygulaması

“En İyi Gurme Kitapları” yarışmasında “Distile Alkollü İçkiler” kategorisinde 162 ülke arasından birinci olan Rakı Ansiklopedisi’nin iPad uygulaması da bizim elimizden çıktı. Alanında bir ilk olan uygulamayı App Store’dan indirebilirsiniz.

Gayet.net

2006 yılında açılan Gayet.net, arkadaşlık sitelerinin tüm özelliklerini taşıyan bir komünite sitesi olarak tarif edilebilir. Kısa süre içerisinde Türkiye’nin en kalabalık ve trafikli sitelerinden biri olan Gayet.net’te kullanıcılar test çözebilir, yeni insanlarla tanışabilir ya da eski arkadaşlarını arayabilirler. 2008’de Overteam, hisselerini Doğan Grubu’na sattığında bir kısmı premium 3.5 milyon aylık tekil ziyaretçisi vardı.

Siteye Git

Almanya’da Rakı Keyfi – Türk Restoranları Rehberi

Almanya’da Rakı Keyfi – Türk Restoranları Rehberi Türkiye’den doğru en büyük göçün yaşandığı Avrupa ülkesinden, Almanya’dan ses veriyor. Sahanın temel başvuru kaynağı Rakı Ansiklopedisi’nin yayıncısı Overteam Yayınları tarafından yayımlanan kitap, iki dilli çıkıyor okuyucunun karşısına. Ülkühan Zekioğlu tarafından kaleme alınan Almanya’da Rakı Keyfi’nin Almanca tercümesi Uwe Fiedeldei tarafından yapıldı. Özenli baskısı, görsellerle desteklenmiş mizanpajı, doyurucu tarifleri ile yaklaşık elli yıllık bir öyküyü anlatıyor kitap. 7 eyalet, 28 şehir, 4 bin kilometre

Almanya, Türkiye’den sonra en fazla Türk lokantasının açıldığı ülke ve bu elbette hiç şaşırtıcı değil. Ama bu hoş gerçek, şimdiye kadar hiç kitap olup gözler önüne serilmemişti. Alanında bir ilk olan bu rehber, okuru 79 adresle Almanya’da gezdiriyor ve Türk mutfağının “gurbetteki” zorlu macerasıyla tanıştırıyor. Millî içki rakı, bu yoldaki en sadık ve güvenilir dost.

Editörlüğü Dilek Zaptçıoğlu ve Jürgen Gottlischlich tarafından yapılan, sanat yönetmenliğini Vecdi Özkan’ın üstlendiği, fotoğrafları kitabın yazarı olan Ülkühan Zekioğlu’nun çektiği Almanya’da Rakı Keyfi – Türk Restoranları Rehberi en iyi tanıdığımız “gurbet”i, bize bir adım daha yaklaştırıyor. Anason kokusunun ve rakının şaşmaz rehberliğinde.

Türkiye Meyhaneler Rehberi Cep Kitapları

Türkiye’nin ilk ve tek “Rakı Ansiklopedi”sinin mimarı Overteam Yayınları’nın eğlence kültürüne katkıları sürüyor.

Tektekçisinden sosyete meyhanesine, balık lokantasından ocakbaşına, salaşhaneden ahşap köşke uzanan geniş bir yelpazede Türkiye’nin meyhane kültürünün envanteri ilk kez 5 ayrı cilt olarak kitaplaşıyor.

Akdeniz Meyhaneler Rehberi, Ankara Meyhaneler Rehberi, Ege Meyhaneler Rehberi, İstanbul Meyhaneler Rehberi ve İzmir Meyhaneler Rehberi adlı bu beş rehber kitap, nerede hangi meze yenir, yöresel lezzetlere nasıl ulaşılır, kimler nereyi tercih eder, doğal güzellikler nerede nasıl yaşanır, mekânda canlı müzik veya otopark var mıdır, keseye uygun mudur, kredi kartı geçerli midir, rezervasyon gerekli midir vb. birçok pratik bilgiyi sistematik biçimde derliyor.

Serinin yayın yönetmenliğini Rakı Ansiklopedisi ile Türkiye Meyhaneler Rehberi’nde de imzası olan Erdir Zat üstlendi.

Muhabbetiniz daim olsun!

Siteye Git

Eleştirmenin Günlüğü

Pop müziği ve kültürünü bize yeniden sevdiren, daha doğrusu gizli sevgimizden duyduğumuz utancı üstümüzden atmamıza en çok yardımı dokunan kişi Naim Dilmener kuşkusuz.

Naim Dilmener’in bu günlüklerinde bir eleştirmenin titizliğini, bir dinleyicinin hoşgörülü sevgisini, bir hınzırın acımasız bakışını bir arada göreceksiniz.

Avea ile Patlican

Yazılım ve içerik yönetimi yaptığımız, Avea’nın gençlere yönelik portali patlican.com.tr 2009 yılının Ağustos ayından 2011 Ocak ayına dek hizmet verdi. Portalde müzik, sinema, oyun ve mobil haberler, albüm ve DVD tanıtımları, Naim Dilmener ve Murat Meriç gibi müzik duayenlerinin blog yazıları yayımlanmaktaydı. Wap ayağı da bulunan sitede ayrıca Avea’nın gençlere özel hazırladığı onlarca yarışma ve kampanya düzenlendi.

İstanbul Meyhaneleri ve Balık Lokantaları – Meyhanes and Fish Restaurants of Istanbul

Bizans’tan günümüze, İstanbul’un en renkli sahnelerinden biri olan, tarihte, edebiyatta, musikide ve anılarda müstesna bir yere sahip ‘meyhanelere’ bakmak istedik. Daha doğrusu bu gelenek nereden nereye geldi, görmek istedik. Araştırdık; ‘sadece’ meyhanelere ve balık lokantalarına bakan bir çalışma göremedik. ‘Lazımdır’ bu kente böyle bir kitap dedik… 130 mekân gezdik, konuştuk ve yazdık: Tarihini, kültürel dokusunu, yapısal ve mekânsal özelliklerini, mutfaklarını, ezcümle hikâyelerini tek sayfada iki dilde (Türkçe ve İngilizce) anlatmaya gayret ettik. Aralarda mekânlar arası turlamalara nefes aldıracak edebiyat muhabbetleri ve alıntıları serpiştirdik. Detaylı olmasa da, yön tarif edecek krokiler hazırladık. Meyhane muhabbetlerinde ehlikeyfe yardımcı olacak öncelikli malumatlar derledik. Doğal olan güzel olandır deyip, hangi mevsim hangi balık, sebze, meyve yenir, bilinsin istedik. İşin adabı, argosu akıldan çıkmasın diye not ettik. Dünya âleme mal olmuş, meze soframızdan parçalar sunduk.

Sofradakiler:

  • Meyhaneler ve Balık Lokantası bilgileri…
  • Krokiler…
  • Hikayeler…
  • Meyhane Kültürü’nden kısa kısa…
  • Rakı Adabı…
  • Argoda Meyhane Kültürü…
  • Meze Sözlüğü…
  • İstanbul Balık Takvimi
  • Sebze & Meyve Takvimi

Meyhanedeyiz.biz Android Uygulaması

Meyhanelerle müdavimlerin buluşma noktası. Binlerce mekanda hiç durmadan akan muhabbet…

Lokum

ADSL’i olmayan Türk Telekom abonelerinin internet erişiminden ücretsiz olarak yararlandıkları ‘Lokum’ internet sitesinin içeriğini sağlıyoruz. Bir haber portalı gibi çalışan editörlerimiz sayesinde Lokum kullanıcıları haftanın yedi günü Türkiye’nin ve dünyanın haberine ânında ulaşıyor.

Lokum, Ağustos 2012’de  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından rekabet gerekçesiyle kapanmıştır.

Bira Ajandası

Overteam Yayınları’ndan birayı merkeze alan bir 2014 ajandası. İçinden bira geçen şarkılar, bira tarihine dair arşiv haberleri, şiirler, kitaplar, denemeler, televizyon dizileri ve dahası… Biranın kadim kültürüne, insanlık tarafından bulunmuş ilk içki oluşuna, Sümerler’den bu yana oluşmuş büyük birikime 2014 ajandası üzerinden bir bakış.

Yıl boyu elden düşmeyecek, sadece defter işlevi görmeyen, hareketli ve canlı bir Bira Ajandası bu. Sadece armağan olsun diye alınmayan, bir köşeye atılmayacak, hem günlük içerikleri hem de ay sonu içerikleriyle dikkat çekecek bir Bira Ajandası.

Birayı sadece masada değil, üretim aşamalarından masaya gelene kadarki aşamalarıyla çok önemsiyoruz. Bu aşamalardan bazılarının bizim için “iyi” olmasını da önemsiyoruz. Köpüğünden tadına, şiirdeki yerinden sinemada göründüğü anlara dek izini sürmemiz bundan. Ajanda da işte bu iz sürmenin şık vesikası.

Uzun lafın kısası, “önce bira vardı!”

Ciolog Dergisi

CIO’lara özel bir dergi olmaz mı dersiniz? Elbette olur. İşte bir Overteam marifeti daha: Ciolog. İş ortağımız Microsoft için hazırladığımız; Lezzet, İçki, Gezi, Büyüklere Oyuncaklar, Green IT gibi bölümlerden oluşan aylık derginin tüm içerik üretimini ve tasarımını gerçekleştiriyoruz. 2011 Kasım ayına kadar süren Ciolog www.cio-log.com adresinden hizmet veriyordu.

Azbuz

2006 yılında kurulan Azbuz’un tüm servislerin ücretsiz sunulduğu bir kişisel yayıncılık platformudur. Temel hedefi Türkiye’deki herkesi bir site sahibi yapmaktır. Azbuz.com internet sitesi yapmanın önündeki bütün zorlukları ortadan kaldırarak, internet bilmeyenlerin bile rahatlıkla kendilerine bir web sayfası oluşturmalarını sağladı. Projenin önemli özelliklerinden biri de büyük bir online community ortamı oluşturmasıdır. Söyleyecek sözü, hobisi, merakı olan insanları İnternet yayıncılığına teşvik ederek birbirleriyle kaynaştıran bir projedir. 2008’de Overteam, hisselerini Doğan Grubu’na sattığında 1.1 milyon aylık tekil ziyaretçisi vardı.
Azbuz.com 2012 yılında kapanarak faaliyetine son verdi.

BÜYAŞAM Sosyal Paylaşım Platformu

BÜYAŞAM, Boğaziçi Üniversitesi’ne mensup öğrenciler, eğitimciler ve mezunlara, kısacası Boğaziçi Üniversitesi camiasına özel bir sosyal paylaşım platformudur.

Zeytin Ajandası

Zeytin Ajandası Kolektifi Gururla Sunar: Andolsun İnsanın Asırlık Dostuna!

Homeros’un tasviriyle “sıvı altın” zeytin için krallara ikram edilen meyve denir. Ham olarak yenmeyen, yenemeyen ve sofralarımıza gelebilmek için çekmediği eziyet kalmayan büyülü bir meyvedir. Çizilir, kırılır, ezilir, üzerine tuz basılır. Lezzetsiz deyip karanlık ortamlarda günlerce hapsedilir: Tüm bu süreç olgunlaşıp insanlığın ağzına layık olabilmek için değil mi?

Ama gelin görün ki çok değil, kısa bir süre önce Yırca Köyü’nde 6000 zeytin ağacı aslan yürekli köylülerin aylarca verdiği mücadeleye rağmen hepimizin gözleri önünde, bir hiç uğruna katledildi. 15 senede meyve veren zeytin ağaçları, 1 saat içinde kökünden kesildi. Bize düşen yapılan onca şeye rağmen yine zeytin dalını uzatmak için yeni fidanlar dikmek ve ağaçların yeşereceği günü ümitle beklemektir.

Yırca’da katledilen 6000’den fazla zeytin ağacına adanmış olan bu ajanda, hep hatırlamak, hiç unutmamak, tekrar tekrar göz önüne gelmek amacıyla, bir grup gönüllü insanın emeği ve ilk aşağıda  isimlerini andığımız duyarlı firmaların desteği ile hayata geçmiştir.

РАКЫ ДРЕВНЯЯ КУЛЬТУРА НАШИХ ДНЕЙ

“Rakı, halis Anadolu ürünüdür. Bu coğrafyada yaşayan insanların ortak kültür mirasıdır. Bunu en iyi Anadolu’nun öteki maddi kültür varlıklarıyla kurduğu ilişkilerden izleyebiliriz. Rakıya eşlik eden unsurların yarattığı mikrokozmos, rakının kendi varlığının sağlamasıdır; Anadolu kültürüyle arasındaki güçlü bağları gösterir. Rakının kadim bahçesine hoş geldiniz!”

Overteam Yayınları’ndan rakı kültürüne taze bir katkı daha. Rakı Kitabı’nın yazarı, sahasının efsanesi Rakı Ansiklopedisi’nin yayın yönetmeni Erdir Zat tarafından hazırlanan Rakı Her Dem Yeni, Her Daim Kalender okuyucunun karşısına büyük heyecanla çıkıyor. Kitapta yer alan illüstrasyonlar Özalp Eröz’e ait. Bu illüstrasyonlara okuyucular masanın üzerindeki şişeden de aşina bir zamandır. Rakı Her Dem Yeni, Her Daim Kalender sadece Türkçe değil, tam 4 dilde yayına hazırlandı.

Güçlü kaynakçasıyla yayına hazırlanan kitapta üzüm, anason, zeytin, at, balık, edebiyat, müzik, imbik, çilingir sofrası, meze, meyve, tatlı gibi rakıya dair her şey var. Ve “gönül sofrasına hoş geldiniz!” davetiyle nihayetleniyor kitap.

Rusça çeviri: Gennady Nechaev – Anna Nechaeva

Rakı Ajandası

Rakıyı okuyabilirsiniz!

“Rakı okumak” bundan daha beş altı sene öncesine kadar pek rastlanan bir durum değildi. Çok çalıştık, bir rakı kitaplığı oluşturduk.

Gurur duyuyoruz. Elinizdeki ajanda için de gazete arşivlerini, dergileri taradık. Televizyonlar, şarkılar, kitaplar başvuru kaynaklarımız arasında oldu. Kimi fragmanlara başvurduk, alıntılar yaptık, söyleşilerin izini sürdük.

Yıl boyu yanınızdan ayırmayacağınızı umduğumuz ajandamıza anasonlu, “buralı” bir içerik kattık. İçine müzik, edebiyat, sinema, tiyatro, bilim, popüler kültür serpiştirdik. Geçen seneki ajandayı tekrar etmeden yaptık bütün bunları.

Rakı Ajandası 2015, bütün çantalarda, masalarda ve kitapçılarda.
Muhabbetiniz bol olsun, şerefe!

Das Buch Vom Rakı

Daha önce İngilizce ve Türkçe olarak okuyucunun karşısına çıkan Das Buch vom Rakı, Uwe Fiedeldei tarafından Almancaya tercüme edildi. Jürgen Gottschlich ve Dilek Zaptçıoğlu tarafından redakte edildi.

Das Buch vom Rakı’nın, dünya literatüründeki önemli bir boşluğu doldurmak gibi bir misyonu var. Erdir Zat’ın özenli Türkçesi, Murat Belge’nin önsözü ve rakı tarihine tanıklık eden bir görsel şölen sizleri bekliyor…

Rakı: The Spirit of Turkey

Overteam Yayınları bu defa okuyuculara Rakı Kitabı’nı sunuyor: Rakının hikâyesi bugüne kadar hiç böyle anlatılmadı… Rakının adabıyla, sofrasıyla, geleneğiyle, tarihiyle, müziği, şiiri, edebiyatıyla, insanları kaynaştıran muhabbetiyle, çevresinde oluşturduğu yaşam biçimiyle bir “kültür mirası” haline gelişini ve bu kültürü anlatıyor Rakı Kitabı. Öte yandan, Rakı Kitabı’nın kendi aidiyetleri de var. Bunların başında elbette bu alanda yapılmış en kapsamlı çalışma olan Rakı Ansiklopedisi geliyor. Gourmand Awards 2011’de distile alkollü içkiler dalında “Yılın En İyi Kitabı” seçilerek dünya çapında başarı elde eden bu eşsiz yapıt, çıktığından beri komedi ustalarından senaristlere, meyhanecilerden gazetecilere pek çok kesime esin verdi. Rakı Kitabı’nın bir başka aidiyeti, kardeşleri: İlk kez bir rakı kitabı üç dilde birden çıkıyor. İngilizce edisyonu Rakı: The Spirit of Turkey, Almanca edisyonu Das Buch vom Rakı adını taşıyor. Rakı Kitabı bu çokdilli projenin “kaptan” kitabı. Dünya literatüründeki önemli bir boşluğu doldurmak gibi bir misyonu var. Erdir Zat’ın özenli Türkçesi, Murat Belge’nin önsözü ve rakı tarihine tanıklık eden bir görsel şölen sizleri bekliyor…

Medline

2001 yılında Medline Acil Sağlık şirketini satın alarak faaliyet göstermeye başlayan ve özel sağlık sektöründeki yatırımlarına 2007 yılı sonunda giriş yaptığı özel hastanecilikle hız vermiş Medline Hastanelerinin sosyal medya yönetimini yapıyoruz. “Sağlık” ile “gündelik hayat” arasında öneriler, görseller, listeler hazırlıyor, yarışmalar, testler düzenliyoruz.

Siteye Git

Msn Test Online Oyun

Test bizim işimiz dersek herhalde abartmış olmayız. Üç yıl boyunca hazırladığımız MSN testleriyle kendini test eden kişi sayısı milyonları buldu. Gerek kişiliklerini gerek bilgilerini ölçmek, kendini test etmek isteyen internet kullanıcılarına sunulan MSN testlerinin yanı sıra, özellikle gençler tarafından bir hayli ilgi gören tüyo listeleri de bizim elimizden çıktı. 2012 Haziran’ında sona erdi.

MSN Kendini Test Et

MSN Türkiye’nin ünlü testleri artık Facebook’ta. MSN Türkiye için üç yıla yakın süredir hazırladığımız testleri şimdi de Facebook uygulaması olarak sunuyoruz.

Evde Rakı Sofrası

 Overteam Yayınları’ndan rakı muhabbetine bir katkı daha: Evde Rakı Sofrası.

Meze geleneğini evinizde yaşatmanıza ve unutulmaz rakı sofraları kurmanıza yardımcı olacak Evde Rakı Sofrası’nda uygulaması kolay tam 83 tarif bulunuyor. Gülden Çakır’ın sabit ölçülere ve klasik meze tariflerine bağlı kalarak; sebzeler, otlar, deniz ve et ürünleriyle hazırladığı bu mezelere siz de damak tadınıza göre küçük dokunuşlar yapabilirsiniz.

Evde Rakı Sofrası, ister yorgun bir günün akşamında birkaç çeşit mezeyle kuracağınız bir sofrayla, ister bir gece önceden hazırlamaya başladığınız görkemli bir yemekle olsun, yedi gün yirmi dört saat açık evdeki meyhanenizin baş yardımcısı olacak.